Ulaşım Araçları

Ulaşımda Marmara Dezenfekte devrimi!

Güvenli, hijyenik ve sağlıklı yolculuklar için akıllı teknoloji.

 

Her gün insanların kullandığı kişisel ya da toplu taşıma araçları sadece insanları değil pek çok çeşitli virüs ve bakteriyi de taşıyabiliyor. Özellikle Korona virüs ile karşı karşıya geldiğimiz şu günlerde toplu taşıma araçlarındaki hijyenin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Toplu taşıma araçları her tür salgınının yayılması için en ideal ortamı oluşturmaktadır. Toplu taşıma araçları günlük olarak ne kadar temizlenirse temizlensin şayet doğru yöntemle dezenfekte edilmez ise hiçbir şey fark etmeyecektir.

Ulaşım araçları dezenfeksiyonu ise uzman kişiler dahilinde doğru bir uygulama ile yapılmalıdır. Bu yapılmaz ise enfekte olmuş yolcular farkında bile olmadan virüsü diğer yolculara rahatlıkla bulaştırabilirler. Bu salgın sadece toplu taşıma içerisinde kalmaz, kişinin evine ailesine ve sevdiklerine de bulaşır. Bu sebeple rutin olarak modern yöntemlerle toplu taşıma araçları dezenfekte edilmelidir.
Bulunduğumuz ortamı sık bir şekilde temizlemek, çeşitli kimyasallar kullanarak mikroplardan arındırmak istemek her daim olumlu netice vermeyebiliyor.

Yoğun kimyasal kullanımı hem çevreye hem de insana zarar verebilmektedir. Hava akımı ile nemini kaybetmiş deterjanlar havalanabilmekte ve kansere neden olabilecek ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Doğru yöntemle kullanılacak olan dezenfektanlar her gün otobüs, metrobüs, metrobüs ve otobüs duraklarına uygulanmalıdır. Sonrasında ise özel kıyafetler giymiş olan personel püskürtme yöntemi ile yine ortamı ilaçlayarak virüse karşı korunur hale getirmelidir.

Duraklarda önce istasyonlar tamamen yıkanmalı sonrasında ise girişler, turnikeler ve kart dolum makineleri de dahil olmak üzere oturma alanları ve panolar dezenfektan ile temizlenmelidir. Ayrıca tüm işlem bittiğinde kontrol amaçlı bir ölçüm yapılmalı, herhangi bir sorun olmadığından emin olunmalıdır. Duraklarla beraber elbette araçların iç ve dış temizliği de detaylı bir şekilde yapılmalıdır. İnsanların temas ettiği boru, koltuk ve dayanakların tamamı hijyenik hale getirilmelidir.
Toplu taşıma içerisinde sadece otobüs ve metrobüsten bahsedemeyiz. Ayrıca vapur ve iskelelerde de mikrobik ve bakteriyel durumları önlemek amacı ile tedbirler alınmalıdır. Uzman ekipler iskelenin iç ve dış temizliğini dikkatli bir şekilde yapmalıdır.

İskele ve vapur içerisindeki zemin, koltuk, tuvalet, tutamaklar, camlar uzman bir kadro tarafından dezenfektan ile temizlenmeli ve hijyenik duruma getirilmelidir. Ayrıca gemilerde ortaya çıkabilecek haşerelere karşı da gerekli ilaçlama yapılmalıdır.
Genellikle araçlarda ULV cihazı kullanarak 5 bar kuvvetinde spreyleme yapılmakta ve organizmalar ortadan kaldırılmaktadır. Ulaşım araçları dezenfeksiyonu kapsamında ortama uygulama 5 ila 10 dakika kadar yapılmaktadır. Araçlara dezenfektan uygulaması yapıldıktan sonra mutlaka kapıları ve pencereleri açılmalı ve havalandırılmalıdır. Araçların klimaları da mutlaka yerlerinden çıkarılmalı ve yıkanmalıdır. Ayrıca kurutma işleminden sonra spreyleme de yapılmalıdır. Yani toplu taşıma araçlarında zeminden tutun tavana kadar hiçbir nokta atlanmadan mutlaka dezenfektan uygulanmalıdır.

Yapılan dezenfekte çalışmaları bizlere gösteriyor ki araçlarda ya da duraklarda yapılan çalışmalar neticesinde hastalanma oranları düşüyor ve ter, ayak gibi istenmeyen kokular da engellenmiş oluyor. Bununla beraber hastalanma oranları düştüğü için işgücü veriminde de artış gözlemleniyor. Ayrıca düzenli ilaçlama neticesinde ithal edilen gereksiz cihazların da maliyeti düşürülmüş olacak bu da ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Ülke ekonomisine katkı olarak sadece bu değil, hastalanma sayısı düşeceğinden SGK açığı da ciddi anlamda yükünü hafifletmiş olacaktır. Ulaşım araçları dezenfeksiyonu kapsamında kullanılan ilaçlar ne insan sağlığına ne de kullanılan ortama herhangi bir zarar vermeyen dezenfektanlar olmalıdır. Hem iç hem de dış temizlik uzmanlar tarafından eksiksiz bir şekilde yapıldığında hem toplu taşıma araçları daha hijyenik olacak hem de insanlar gönül rahatlığı ile bu araçları kullanabilecektir.

© 2011 Marmara İnovatif