Restaurant Dezenfeksiyonu

Restaurantlarımız Marmara Dezenfekte hizmeti ile bakteri, virüs, küf ve sporlara karşı güvende!

Yüksek kalite standartlarında dezenfeksiyon hizmeti için Marmara Dezenfekte

 

Korona virüs salgınının yoğunlaştığı bugünlerde özellikle yetkililer kapalı alanların dezenfekte işlemlerine titizlikle yaklaşılması gerektiğini vurguluyor. Her ne kadar dükkân ve mağazalar gerekli önlemleri almış ve genellikle kapılarını kamuya kapatmış olsalar da bu konunun göz ardı edilmemesi gerektiği bir gerçek. Çünkü sadece bugünkü alarm durumunda değil, dezenfeksiyon işlemi hem kendimiz hem de halk sağlığı için her gün gerekli bir işlemdir ve aksatılmamalıdır. 

Şu an için mecburi çalışan banka, postane, emniyet merkezler, hastaneler ve kamu binaları gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden sıkı bir şekilde geçiriliyor. Bunlar arasında elbette insanların en sık bulunduğu yerlerden restoranlar da bulunuyor. İnsanların yoğun olarak bulunduğu ve yemek yediği restoranlar gıdalarından personeline, salonuna, oturma alanlarına kadar her bir detayı ile hijyenik olmak durumundadırlar.

Tıpı diğer kamuya açık alanlarda olduğu gibi restaurant dezenfeksiyonu da aksatılmadan yapılmalıdır. İnsanların yemek yemek ve güzel vakit geçirmek için gittikleri restoranlarda oluşabilecek bir mikrobik durum insan sağlığını tehlikeye atmakla kalmaz işletmenin de yaşam hayatına son verebilir. Bu sebeple işletme sahiplerinin bu konuda hassas davranması gereklidir. İnsanlar gittikleri restoranın sağlıklı ve hijyenik olmasını isterler. İnsan sağlığına önem veren ve bakımlı bir işletme olmak için ise gerekli temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin aksatılmadan yapılması gerekir.

Aslında restaurant dezenfeksiyonu denildiğinde birtakım hijyenik tedbirlerden bahsediyoruz. Bu hijyenik tedbirler hem restoran hem de restoran çalışanları için geçerlidir. Mesela restoranın zeminine her gün binlerce insan basıp geçiyor. Pek çok mikroorganizma ve bakterinin ayakkabılar vasıtası ile mekâna girme olasılığı vardır. Bu sebeple zeminin gün içerisinde gerekli kimyasal maddeler ile düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Rutin dezenfekte işlemleri arasında bulaşık makineleri de bulunmaktadır. Hem iç hem de dış temizliği gerektiği gibi yapılmalı, aksatılmamalıdır.

Restorandaki masa ve sandalyeler hijyenik temizleyiciler ile iyi bir şekilde temizlenmeli ve bu temizlik hiçbir suretle ertelenmemeli, aksatılmamalıdır. Her müşteri değişiminde mutlaka hem masa hem de masa hijyenik kimyasal maddeler ile temizlenmeli, dezenfekte edilmelidir. Bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak servis edilmeden önce mutlaka temiz olduğundan emin olunmalı ve personel tarafından kontrol edilmelidir. Ancak bundan sonra masalara bırakılmalıdır. Servis takımlarının tamamı her müşteriden sonra iyice temizlenmelidir. Eğer masalarda örtü kullanılıyorsa her müşteriden sonra örtü değiştirilmeli ve hemen yıkamaya atılmalıdır.

Servisi yapacak olan personelin temizliği de son derece önemlidir. Özenli ve temiz görünümlü olmalıdır. Servis sırasında oluşabilecek bir dökülme, akıtma gibi durumlara karşı personel mutlaka temiz bir havlu bulundurmalıdır. Servisler kapalı kaplar içerisinde yapılmalıdır. Servislerin kapalı kaplar içerisinde yapılmasına özen gösterilmelidir. Günlük temizlik rutininde mutlaka pencereler de olmalıdır. Oturan müşterilerin gerektiğinde hızlı bir şekilde kullanabileceği ıslak mendil, havlu ve peçeteler hazır bulundurulmalıdır.

Mutfak bölümünde çalışan personelin yemek yaparken ya da servis esnasında mutlaka eldiven, galoş ve bone kullanması gerekir. Ayrıca mutfakta kullanılan araç ve gereçler günlük olarak dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Restoranlarda hijyenin mutlak suretle sağlanması gerektiği yerlerden birisi de lavabo ve tuvaletlerdir. Islak zeminler gerekli kimyasal maddeler ile rutin bir şekilde temizlenmelidir. Günlük olarak yapılan temizlik sonrasında mutlaka restoranın kapı ve pencereleri açılmalı, havalandırılmalıdır.
Dezenfektan ile tüm alanlar, kapı, pencere, sandalye, kapı kolları ve temas halindeki bölgeler temizlenmelidir. Günlük rutin halinde yapılacak olan restaurant dezenfeksiyonu ile hem müşteriler sağlıklı bir ortamda yemek yemenin keyfini çıkarabilir hem de işletmeler ve çalışanları huzurlu bir ortam sağlamanın mutluluğunu yaşayabilirler.

© 2011 Marmara İnovatif