Nakliye Araçları

Nakliyede Marmara Dezenfekte devrimi!

Güvenli, hijyenik ve sağlıklı yolculuklar için akıllı teknoloji.

 

Korona virüs yani COVID-19 ile mücadele ettiğimiz şu günlerde kişisel temizlik ve korunmanın yanı sıra kapalı ya da açık alanların, araçların da hijyenik olması son derece önemlidir. Öyle ki toplu taşıma araçlarından özel araçlara kadar her bir taşıt mutlaka düzenli olarak dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Aksi halde virüsün yayılma olasılığı oldukça fazladır. Nakliye dezenfeksiyonu ise nakliye ile ilgili her türlü kapsamlı temizliği içerisine almaktadır. Yani nakliye depolarından tutun araçlarına, personeline kadar bu husustaki tüm noktaları kapsar. Bu anlamda nakliye firmaları ister kamyonlarla ister küçük araçlarla isterse uçaklarla koli ya da paket gönderiyor olsun, gerekli titizliği ve özeni göstermelidir. Özellikle kapalı alanlarda mikroorganizmaların hızla ürediği düşünülürse depoların günlük bakım ve dezenfeksiyonu son derece önemlidir.

Nakliye söz konusu olduğunda öncelikle söz konusu kişiye ulaştırılması gereken paketlerdir. Bu paketlerin hijyenik ve temiz olması için rutin olarak yapılacak dezenfektanların ürüne ya da personele zarar vermemesi son derece önemlidir. Personel günlük rutin kişisel temizliği ile birlikte özel koruyucu ile kaplı kolinin de temizliğine dikkat etmelidir. Depolar günlük olarak temizlendikten sonra dezenfektan ile püskürtme yöntemi ile ilaçlanmalıdır. Aksi halde herhangi bir şekilde depo içerisine yayılma gösteren bakteri ya da mikroorganizma buradan ürünlere ve kişilere dağılarak pek çok noktaya ulaşabilecektir.

İnternet üzerinden ya da normal yollarla bir nakliye, kargo firmasından bir ürün sipariş edildiğinde kişi bunu korkmadan ya da tereddüt etmeden içi rahat bir şekilde yapabilmelidir. Bunun için de nakliye firmalarının bu konuda A’dan Z’ye dikkatli olması ve tedbirlerini alması gerekir. Her taşımacılık firması kamyon ve araçlarını işlem sonrasında günlük olarak Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektan ile dezenfekte etmek zorundadır. Ayrıca personel gün içerisinde sürekli bir yerden bir yere gittiğinden ellerini rutin olarak yıkamalı ve işlemlerinde daima eldiven kullanmalıdır.

Taşımacılık ne nakliye sektöründeki firmaların ortak kararı neticesinde araçlar her sefer sonrasında baştan aşağı dezenfekte edilecektir. Bunun yanı sıra personel ellerini güm içerisinde düzenli olarak yıkayarak dezenfektan ile hijyen sağlayacaktır. Paketleme işlemlerinde ise ürünler kullanılmamış ve hijyenik ambalajlarda paketleme yapmalıdır. Müşteri memnuniyeti ve sağlığı açısından nakliye dezenfeksiyonu oldukça önemlidir. Nakliye konusunda tercih edeceğiniz firmanın gerekli hijyenik yeterliliğe sahip olduğundan da mutlaka emin olunması gerekiyor.

Nakliye araçlarının ya da motorların koltukları, tavan, taban, döşemeleri dezenfektan ile temizlenmelidir. İlk etapta anti bakteriyel ürünler ile fırça ve süngerlerle iyice temizlenmelidir. Köpükleme yaparak iyice kirlerden arındırıldığından emin olunmalıdır. Sonrasında ise ortaya çıkmış olan kirli su vakumlarla çekilmelidir. Bu işlem kamyon, araba ya da motor iyice temizlenene kadar devam etmelidir. Ardından kurulamaya geçilmelidir. Kurulama işlemi ise ısı jeneratörü dediğimiz araçlar ile yapılmaktadır. Bu işlemlerin ardından kullanılacak ürün ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hidrojen peroksit ve gümüş iyonlarını da içermekte olan kuvvetli, etkili dezenfektan olacaktır.
Kullanılacak olan bu dezenfektan aracın tüm döşemeleri, koltukları, tabanı, kapı içleri, kolları ve temas edilen her yere uygulanacaktır.

Sıkılarak yayılan dezenfektan daha sonra kurumaya bırakılacaktır. Bu tip kuvvetli dezenfektanlar araçların 15 gün süreyle dezenfeksiyonunu sağlamaktadır. Ancak bu elbette 15 gün boyunca bırakılacağı anlamına gelmiyor. Günlük rutin temizlik içerisinde hele ki bulunduğumuz bu ortamda dezenfektanı sık bir şekilde uygulamak gerekiyor. Nakliye dezenfeksiyonu kapsamında; nakliye araçları, motor kuryeler, depolar düzenli olarak bakımdan geçirildiği takdirde tehlikeli mikroorganizmalar da yer etmeyecektir. Böylelikle sipariş veren kişiler de ürünü taşıyan personel de hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

© 2011 Marmara İnovatif