Konut Dezenfeksiyonu

En değerli yaşam alanınızdaki tüm mikrobiyal tehditlere Marmara Dezenfekte ile son verin!

Devrimsel Teknoloji, Marmara Dezenfekte

 

Ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına ve ölümlere neden olan COVID-19 yani Korona virüsüne karşı pek çok tedbir alınıyor. Ancak elbette bunlardan en önemlisi dezenfektan ile ortamda hijyenin sağlanmasıdır. Hızla çoğalan mikroorganizmalar özellikle kapalı alanlarda kişiden kişiye bulaşarak ciddi bir yayılım göstermektedir. Bu sebeple hem evlerimizde hem de kamuya açık alanlarda hijyenin sağlanması son derece önemlidir. Ev dezenfeksiyonu ise evimizde mutlaka kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı için almamız gereken bir tedbirdir. Mikroorganizmalar hızla çoğalıp kişiden kişiye hızla geçebildiğinden evlere virüs girmesi de bir o kadar kolay olabilmektedir. Ancak gerekli tedbirleri alarak bu gibi ciddi bir durumdan kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

Temizlik yaparken özellikle evin giriş bölümü, elektrik düğmeleri, kapı kolları, duşa kabinler, küvet, televizyon, mutfak araç gereçleri başta olmak üzere ev halkının temas edebileceği her yer mutlaka dezenfektan ile temizlenmelidir. Mikropların en sık görüldüğü yerler mutlaka sık bir şekilde, etkili temizlik maddeleri ile dezenfekte edilmeli ve steril hale getirilmelidir. Ev dezenfeksiyonunda banyo, yatak odası, tuvalet ve mutfak hijyenine çok daha titiz davranmak gerekir. Ayakkabı ile ev ortamında dolaşmak, dışarıdaki virüs ve bakterileri eve taşımada etkili olacağından mutlaka ayakkabıların dışarıda bırakılmasına özen gösterilmelidir. Ayakkabıların günlük temizliği de mutlaka yapılmalıdır.
Havalar soğuk, üşüyoruz demeden hemen her mevsimde mutlaka evler havalandırılmalıdır.

Çünkü evi ne kadar temizlerseniz temizleyin eğer ortam havasız ise yapacağınız işlemi olumsuz etkileyecektir. Yenilenmiş, bol oksijenli bir hava için mutlaka dezenfekte işleminden sonra pencereler açılmalı ve ev havalandırılmalıdır. Ev dezenfeksiyonu işleminde temizliğine dikkat etmemiz gereken diğer eşyalar arasında oyun konsolu kolları, kumanda, bilgisayar ya da laptop, küçük ev aletleri ve hemen herkesin olmazsa olmazı cep telefonları geliyor. Virüsün en iyi şekilde yayılım gösterebileceği bu eşyaların mutlaka uygun dezenfektan ile günlük olarak temizlenmesi gerekiyor.
Dezenfekte işleminin uygulanması gereken diğer bir önemli eşya ise mobilyalardır. Dezenfektan ile yapılacak dezenfekte işleminde ahşap üzerinde ya da koltuk kumaşlarında yıpratıcı bir etki oluşmaması gerekiyor. Bunun için doğru dezenfektanı edindiğinizden emin olmalısınız. Bunun için özel ahşap temizleyiciler bulunmaktadır.

Ev içerisine soktuğumuz gıdalara da bu konuda dikkat etmeliyiz. Marketten alınan ambalajlı gıdalar, pazardan alınan sebze ve meyveler, kargoyla gelen siparişe kadar hemen her etken virüsü içeriye taşıyabilir. Dışarıdan gelen bu tip ürün ve malzemelerini özellikle geldikten sonra balkonda 4-5 saat kadar bekletmenizde fayda olacaktır. Ayrıca mümkünse paketli ürünleri dezenfektanlı mendille silmek ya da yıkamak önlem için gereklidir. Pazardan alınan sebzeleri ise sirkeli suda bir süre beklettikten sonra yıkayabilir ve bundan sonra buzdolabındaki yerine yerleştirebilirsiniz.

Zorunlu olmadığı takdirde evden çıkılmaması gerekiyor ancak çıktıysanız eve geri döndüğünüzde mutlaka ellerinizi 20 saniye boyunca sabunla yıkamalısınız. Elleriniz dışarıdan geldikten sonra hiçbir şeye dokunmadan yıkamaya özen göstermelisiniz. Korona virüsün elbiselerde de bir müddet asılı kaldığı bilinen bir gerçek. Bu sebeple dışarıda giydiğiniz elbiselerin temizliği de son derece önemli olacaktır. Dışarıda giydiğiniz elbise ve çamaşırlarınızı eve gelir gelmez çamaşır makinesine atmalı ve 60-90 derece arasında yıkamalısınız. Dışarıdan eve getirdiğiniz paketleri önce havalandırabileceğiniz balkon gibi bir alana koymalı ve akabinde hemen ellerinizi yıkayarak elbiselerinizi değiştirmelisiniz. Dışarıdan eve virüsün çok rahat girebildiğinin altını bir kere daha çizmek gerekiyor. Bu bağlamda ev dezenfeksiyonu dediğimizde mutlaka ev eşyalarında olduğu gibi kendi hijyeninize de dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizi temiz tuttuğunuz kadar kendinizde de bu konuya dikkat etmelisiniz.

© 2011 Marmara İnovatif